Dubaj - komunikacja miejskaUdając się na wczasy do dużego miasta jakim jest Dubaj doskonale zdawałem sobie sprawę z tego, iż aby dostać się do najciekawszych atrakcji i plaż będziemy musieli sporo podróżować.


MetroZdecydowanie najszybszym i najtańszym środkiem transportu w Dubaju jest metro. W chwili obecnej są dwie linie, czerwona oraz zielona. Podróżowanie jest banalnie proste i nawet osoby które nigdy metrem nie jeździły nie będą miały żadnych problemów z dotarciem do celu. Na każdej stacji są mapy w języku arabskim i angielskim i wystarczy szybkie spojrzenie aby wiedzieć do którego zejścia się udać. Należy tylko pilnować kierunku aby nie udać się w przeciwną stronę niż planujemy :).Metro w Dubaju - mapa

Jeśli planujemy częstą jazdę metrem to warto kupić kartę w punkcie obsługi klienta znajdujący się na każdej stacji. Do wyboru mamy 2 karty. Szara, przeznaczona dla biedoty :P i niebieska, dla Vipów :)
Różnica polega na tym, że posiadacze tej drugiej karty mogą podróżować w bardziej "wypasionym" ( skórzane fotele ) i zwykle zdecydowanie mniej zatłoczonym wagonie "gold".
Jazda w tym wagonie jest dokładnie 2 razy droższa niż w pozostałych wagonach ( mimo to przejazd i tak nie jest jakoś bardzo drogi ).
Przykładowo, przejechanie 7-miu stacji z Union do Dubai Mall kosztuje 5,8 Dhs zwykłą klasą i 11,6 Dhs klasą "gold".metro w dubaju karty

metro w dubaju klasa gold

stacja metra w dubaju

Generalnie metro w Dubaju jest tak czyste, że to się w głowie nie mieści :) Stacje i wagony wyglądają tak jakby były dopiero co otwarte. Wszystko po prostu lśni.
Myślę, że warto również nadmienić, iż jeden przedział przeznaczony jest tylko dla kobiet i dzieci.
Mimo to dość często widziałem mężczyzn przebywających w tym przedziale i generalnie nikt nie robił z tego powodu problemu jednak w określonych godzinach i dniach widziałem sytuacje kiedy kobiety wypraszały pana czy panów do przedziału obok.metro w dubaju przedział dla kobiet

metro w dubaju 2

Muszę jeszcze wspomnieć odnośnie kultury ludzi w metrze. Byłem zszokowany chamstwem bo inaczej tego nazwać się nie da jakie wychodziło z ludzi podczas wsiadania i wysiadania z wagonów. Jak dla mnie w wielu przypadkach była to po prostu niemalże bitwa :) W normalnym i cywilizowanym kraju ludzie najpierw wychodzą a następnie pozostali wchodzą. W Dubaju i pewnie w większości arabskich krajów gdzie występuje metro wygląda to jednak troszkę inaczej. Jeśli kogoś przestraszyłem to naprawdę nie ma się czego bać :) Jak dla mnie metro w Dubaju jest bardzo bezpieczne i ani razu nie czuliśmy się zagrożeni a ta sytuacja z przepychaniem się podczas wysiadania i wsiadania, no cóż taki ich nawyk.
TaksówkaWedług mnie metro na dłuższych trasach sprawdza się lepiej od taksówki ponieważ do celu dojedziemy zdecydowanie szybciej i taniej jednak w przypadkach kiedy do przejechania mamy np. tylko kilka kilometrów i wiemy, że raczej nie powinno być korków w tym czasie to wówczas taksówka na pewno będzie lepszym wyborem. Czasami aby ograniczyć koszty dojazdów warto łączyć oba te środki transportu. Trzeba po prostu kombinować :)

Nie jestem w stanie podać dokładnych cen za przejazd taksówką ale mniej więcej był to koszt coś ponad 20 Dhs ( ok. 20 zł ) za 10 km przy niewielkim ruchu ulicznym.

taksówka w Dubaju

droga w Dubaju

taksowka w dubaju licznik